TOLGA YARDIMCI

TOLGA YARDIMCI

Tüm yazıları

DÜŞMEDİ DÜŞMÜYOR DÜŞMEYECEK

DÜŞMEDİ DÜŞMÜYOR DÜŞMEYECEK
31 Ağustos 2020

Merhaba sizler için 2. El araç fiyatları ile ilgili bir araştırma yaptım. 2 el araçlar neden yükseldi, ne kadar yükseldi, fiyatlar neden düşmüyor, düşerse ne zaman düşer sorularına cevap aradım ve sizler için derledim.

     Öncelikle fiyatların neden yükseldiğine bakalım. Dünyada yaşanan covid 19 virüsü nedeniyle bütün sıfır otomobil üreticileri ve yedek parça üreticileri fabrikalarını neredeyse üretimi durdurma noktasına getirdi. Yedek parça üretimi ciddi manada düştü. Bu durum sıfır araç üreten üreticiyi ciddi olarak etkiledi ve artık üretim bandlarından eskisi gibi seri araç üretimi kalmadı. Hal böyle olunca 2. El araç piyasası tarihinin en büyük yükselişine geçti. Şuan da neredeyse altınla yarışır oldu. Bu durumun  bütün dünyada yansıması   ülkemizde de aynı şekilde oldu.

      Ülkemizde ki yükselişi de altınla neredeyse kafa kafaya diyebiliriz. Ne kadar bir oran da yükselme var dersek %100 ve üzeri oranlarda yükselişler var. 6 ay önce 30 bin lira olan bir araç şuan da 60 bin ve üzeri talep görüyor. Yine 6 önce 5 ile 7 bin lira arası olan ve müşteri bulamayan araçlar neredeyse artık hurdaya gideceği bir zamanda şuan da 15 hatta 20 bin lira bandında talep görüyor. Bu işin ticaretini yapan insanlar krizden fırsat çıkarıp ciddi karlar la para kazanıyorlar. Görünen o ki bu süreç daha da devam edecek. Dolayısı ile krizde fırsat yaratan sektörlerin başında geliyor şuan için 2. El oto alım satım sektörü.

     Peki durum daha ne kadar böyle gider, fiyatlar düşer mi düşerse ne zaman düşer sorusunun cevabı açıkçası bu durum daha uzun bir süre böyle gider arkadaşlar. Çünkü döviz hala düşüşe geçmedi ve yavaş yavaş yükselişine devam ediyor, dünyadaki virüs salgını 2. Dalgasına geçti ve yükseliş devam ediyor. Bulunan bir aşı henüz yok. Bu dalgaların 3.'sü,4.'sü ve üzeri olacak mı bell değil. Bunun aslında cevabı aşı tam olarak ne zaman bulunursa o zaman sektör biraz durulur ve aşı kullanılmaya başladıktan sonra ancak sadece otomobil sektörü değil diğer tüm sektörler de normale dönmeye başlar.

      Sonuç olarak bana göre durum çok pozitif değil. 2. Elde araç piyasası en az 1 yıl daha böyle gider. Konuya esprili bir şekilde yaklaşacak olursak yatırımcılar için söylüyorum önce gidip sıfır araç alıp 2. El de satarsak  daha çok para kazanabiliriz gibi görünüyor.. :))

 

NOT: Köşe yazılarının tüm sorumluluğu yazara aittir.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
BOLUSPOR 5 OYUNCUYLA YOLLARINI AYIRDI
CHP GENÇLİK KOLARI BOLU İL BAŞKANI BELLİ OLDU
İKİNCİ EL ARABA ALACAKLAR DİKKAT!
SAĞLIK ÇALIŞANLARININ BEKLEDİĞİ O KARAR YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
NAKDİ ÜCRET DESTEK ÖDEMELERİ YARIN YATIRILACAK
FAHRETTİN KOCA AÇIKLADI "YAZ DÖNEMİNDE 16 YAŞ ÜSTÜNÜ AŞILAYABİLİRİZ"
BAKAN SOYLU'DAN TAM KAPANMA AÇIKLAMASI
BOLU İÇİN ZİRAİ DON UYARISI!
BOLU VE DÜZCE 3. SIRADA!
PED SATIŞLARI YASAK MI?