KOVİD-19'DAN KORUYAN GEN BULUNDU

KOVİD-19'DAN KORUYAN GEN BULUNDU
7 Haziran 2021

Dünya yaklaşık 2 yıldır Koronavirüsün (Kovid-19) pençesinde. 2019'un son günlerinde hayatımıza giren virüs yaklaşık 4 milyon insanın canına mal oldu.

Virüs dünya genelinde on milyonlarca insana bulaştı ve hatırı sayılır bir kısmını hastanelik etti.

Bilim dünyasından oldukça sevindirici bir haber geldi. Şanslı bir grubun Kovid-19'a karşı korunduğu ortaya çıktı.

Kovid-19'a yakalanan bazı kişilerin neden hastalanmadığını açıklayan genetik bir bağlantının ilk kanıtı bulundu.

3 KAT DAHA SIK BULUNUYOR 

İngiltere'nin önde gelen eğitim kurumlarından Newcastle Üniversitesi'nde görev alan bilim insanları, 'HLA-DRB1*04:01' isimli genin asemptomatik kişilerde üç kat daha sık bulunduğunu keşfetti.

Söz konusu araştırmaya göre, bu gene sahip kişilerin şiddetli Kovid-19’a karşı daha iyi bir korumaya sahip olduğu belirlendi.

Araştırmaya imza atan ekip bunun genetik direncin ilk açık kanıtı olduğuna inanıyor.

İngiltere'nin inovasyon ajansı Innovate UK tarafından finanse edilen çalışma sayesinde aşı için öncelikli grupların yeniden belirlenebileceği ve risk altındaki kişilere öncelik verilerek pandeminin etkisinin azaltılabileceği belirtiliyor.

Ancak söz konusu kişiler virüse karşı dirençli olsalar da virüsü yaymaya devam ediyor.

Başka bir deyişle Kovid-19'dan etkilenmeyen bu kişiler farkında olmadan çevrelerindeki pek çok kişiye korona bulaştırma kapasitesine sahip.

Zira uzmanlar kişilerin bu şanslı grupta olup olmadıklarını öğrenebileceğinin altını çizerken, aşılama öncesi genetik test yapılabileceğini hatırlatıyor.

İŞTE ŞANSLI GRUP 

Konu ile ilgili yapılan açıklamada 'Avrupa'nın kuzeyinde ve batısında daha fazla insanın bu gene sahip olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz' ifadesine yer verildi.

Başka bir deyişle bu keşif Avrupa'nın kuzeyinde ve batısında daha fazla insanın bu gene sahip olma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına geliyor.

Söz konusu çalışamaya imza atan ekipte yer alan John Burn ise, Kovid-19'un insanlığın karşılaştığı en büyük tehditlerden biri olduğunun altını çizdi ve 'Bazı insanların neden hastalandığını ne kadar kolay anlarsak, kendimizi Kovid-19'a ve potansiyel salgınlara karşı daha iyi koruyabiliriz' ifadelerini kullandı.

'VİRÜSÜN LABORATUVARDAN ÇIKTIĞI KANITLANDI' 

Öte yandan virüsün laboratuvardan sızdığı iddiası ile ilgili çok konuşulacak yeni bir araştırmaya imza atıldı.

İki ABD'li uzman, Kovid-19'un genom diziliminin, virüsün bir laboratuvarında üretildiğini kuvvetle önerdiğini söyleyen bir makale kaleme aldı.

Uzmanlar, 'COVID-19'un doğal bir koronavirüste hiç gözlemlenmemiş bir genetik ayak izine sahip olduğunu' belirterek, "Laboratuvar sızıntısı hipotezini desteklemenin en zorlayıcı nedeni kesinlikle bilime dayanıyor" diye yazdı.

Berkeley Üniversitesi'nde fizik profesörü olan Dr. Stephen Quay ve Richard Muller, Wuhan laboratuvarının, bilim adamlarının 'ölümcüllüğü artırmak için virüsleri kasıtlı olarak güçlendirecekleri' 'işlev kazanımı' araştırmaları yürütmekle bilindiğini iddia ediyorlar.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
BU HABER KADINLARA
YARARINDAN ÇOK ZARARI VAR!
EKMEĞE REKOR ZAM!
BAKAN MÜJDEYİ VERDİ
SGK'LI ÇALIŞANLARA MÜJDE! AŞI SIRASI ONLARDA
VEFAT EDENLER 15 HAZİRAN 2021
BOLU MEYDAN GECE POSTASI 14 HAZİRAN 2021
ESKİ VE YENİ BAŞKANIN ALTYAPI ÇATIŞMASI
ARAÇ MOTORA ÇARPTI
O FORVETLE ANLAŞMA KAPIDA!