FAHRETTİN KOCA AÇIKLADI "YAZ DÖNEMİNDE 16 YAŞ ÜSTÜNÜ AŞILAYABİLİRİZ"

FAHRETTİN KOCA AÇIKLADI "YAZ DÖNEMİNDE 16 YAŞ ÜSTÜNÜ AŞILAYABİLİRİZ"
9 Mayıs 2021

Fahrettin Koca, genç nüfusun beklediği aşılama haberiyle ilgili açıklama yaptı. Bakan Koca açıklamasında, "Çin aşısını ithal edeceğiz, bu sayede yaz döneminde 16 yaş üstünü aşılayabiliriz" dedi.

Bakan Fahrettin Koca, salgın durumu ve aşılama takvimi hakkında bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Bu açıklama sırasında özellikle genç nüfusun merakla beklediği gençlerin aşılanması konusuna değindi.

Çin aşısını tekrar ithal etmeye başlayacaklarını ve haziran-temmuz döneminde de Pfizer-BioNTech aşısı için anlaşılan 44 milyon doz aşının ülkeye giriş yapacağını belirten Koca, gelen fazla miktarda aşı sayesinde aşılamanın 18 yaşa kadar ineceğini ve hatta 16 yaşın da bu programa dahil edilebileceğini açıkladı.

Mutant virüsler, salgın boyutunu değiştirdi

Fahrettin Koca, dünyada görülen ve ülkemize kısmen de olsa geç gelen mutant virüslerin salgının boyutunu değiştirdiğini belirtti. Mutant virüsler sebebiyle yayılımın ve bulaş oranının arttığına değinen Bakan Koca, bu durumla savaşmak gerektiğine de sıklıkla değindi.

Yerli aşı eylül-ekimde geliyor

Yerli aşı üretim çalışmalarının hızlı şekilde devam ettiğini belirten Fahrettin Koca, DSÖ tarafından kaydı tutulan aşı listesi içinde Türkiye’nin 18 adet aşısının olduğuna değindi. Koca, eylül-ekim döneminde yerli aşının kullanımının başlayacağını aktardı.

45 günde bir milyon yüz bin kişi aşılandı

Fahrettin Koca, ithal aşıların ülkeye girer girmez öncelikle sağlık çalışanlarında uygulandığını ve 45 günlük süre zarfında bir milyon yüz bin sağlık çalışanının hızlı şekilde aşılandığını ifade etti.

DSÖ’den Türkiye’ye övgü

Fahrettin Koca, konuşması sırasında, DSÖ’den Türkiye’ye övgü geldiğini de belirterek, “2021 senesinin ‘Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı’ olmasında Türkiye’nin emeği büyük. Bu sebeple DSÖ’den övgü almış bulunmaktayız” şeklinde konuştu. 

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
BOLU MEYDAN GECE POSTASI 14 HAZİRAN 2021
ESKİ VE YENİ BAŞKANIN ALTYAPI ÇATIŞMASI
ARAÇ MOTORA ÇARPTI
O FORVETLE ANLAŞMA KAPIDA!
AŞI SERTİFİKASI DEVREYE GİRİYOR!
BOLU'DA HANGİ MARKET DAHA UCUZ?
2021 EMEKLİ MAAŞI ZAMMI ORANI NE KADAR?
KOCA MÜJDEYİ VERDİ! BUGÜN BAŞLIYOR
KÜÇÜK ÇOCUĞA MOTORLA ÇARPTILAR
YÜNLÜOĞLU VE SOYGÜR AİLELERİNİN ACI GÜNÜ