DİKKAT! YENİ RİSK GRUBU ÇOCUKLAR...

DİKKAT! YENİ RİSK GRUBU ÇOCUKLAR...
7 Haziran 2021

Aralarında Türki'yenin de bulunduğu birçok ülke koronavirüs sonrası ortaya çıkan a MIS-C hastalığının pençesinde. Yoğun bakım oranının yüzde 70 olduğu hastalık ağırlıklı olarak çocuklarda görülüyor. 

Dünya henüz koronavirüsten (Kovid-19) kurtulamamışken yeni bir hastalık ile uğraşmaya başladı.Koronavirüs sonrası ortaya çıkan a MIS-C hastalığı hızla yayılıyor. Uzmanlar bu hastalıktaki yoğun bakıma kaldırılma oranının yüzde 70 bandında olduğunun altını çiziyor.

Sadece Hindistan'da 2 bin kişide görülen bu hastalık büyük ölçüde 5 ila 15 yaş arasındaki çocuklarda görülüyor. Uzmanlar bu hastalığın enfeksiyondan iki ila altı hafta sonra Kovid-19'u atlatan ve iyileştiği düşünülen çocukları etkilediğini belirtiyor.

Kovid-19 ile enfekte olan çocukların çoğu hastalığı hafif semptomlarla geçiriyor. Ancak MIS-C geliştirmeye devam eden çocuklarda kalp, akciğerler, kan damarları, böbrekler, sindirim sistemi, beyin, cilt veya gözler gibi bazı organlar ve dokular ciddi şekilde iltihaplanıyor.

Sadece Delhi'de 200 vakanın bulunduğunun altını çizen kentteki Lady Hardinge Tıp Koleji'nde pediatri direktörü Dr Harish hastalığın kalp, solunum veya böbrek yetmezliğine yol açabildiğini söyledi.Erken teşhisin çok önemli olduğunun altını çizen Harish, 'İyileşen çocukların uzun vadeli yaşam kalitesi, organların ne kadar kötü etkilendiğine bağlı' dedi.

TÜRKİYE'DE DE GÖRÜLDÜ 

Kovid-19 geçiren veya geçirmekte olan çocuklarda nadiren görülen bu hastalık geçtiğimiz günlerde Türkiye'de de görülmüştü.Batman'da görevli doktor çift Gülsüm Kahveci Kılınç ve Şenol Kılınç’ın çocukları 8 yaşındaki Toprak Kılınç, geçtiğimiz günlerde Kovid-19 sonrası gelişen miyofasiyal ağrı sendromu nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti.

MIS-C belirtileri nelerdir? 

Çocuklarda multisistem inflamatuar sendromun (MIS-C) belirti ve bulguları (tüm semptomlar) aynı anda gözükmeyebilir. MIS-C belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

• 24 saat veya daha uzun süren ateş• Kusma• İshal• Mide ağrısı• Deri döküntüsü• Alışılmadık derecede yorgun hissetmek• Hızlı nabız• Hızlı nefes alma• Kırmızı gözler• Dudakların ve dilin kızarıklığı veya şişmesi• Ellerin veya ayakların kızarıklığı veya şişmesi• Baş ağrısı veya baş dönmesi• Büyümüş lenf düğümleri.

MIS-C hastalığı tekrar eder mi? 

Şu ana kadar bildirilmiş tekrarlayan MIS-C vakası yok. Tekrarlama ihtimali veya riski ile ilgili maalesef bir veride yok.Çocuğunuz yukarıda sıralanan belirtileri ağır geçiriyor veya acil durum uyarı işaretlerinden herhangi birini yaşıyor ise acil doktora başvurun.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
BOLU MEYDAN GECE POSTASI 14 HAZİRAN 2021
ESKİ VE YENİ BAŞKANIN ALTYAPI ÇATIŞMASI
ARAÇ MOTORA ÇARPTI
O FORVETLE ANLAŞMA KAPIDA!
AŞI SERTİFİKASI DEVREYE GİRİYOR!
BOLU'DA HANGİ MARKET DAHA UCUZ?
2021 EMEKLİ MAAŞI ZAMMI ORANI NE KADAR?
KOCA MÜJDEYİ VERDİ! BUGÜN BAŞLIYOR
KÜÇÜK ÇOCUĞA MOTORLA ÇARPTILAR
YÜNLÜOĞLU VE SOYGÜR AİLELERİNİN ACI GÜNÜ