CAMİ İHALESİNDE CAMLAR UNUTULDU!

CAMİ İHALESİNDE CAMLAR UNUTULDU!
2 Haziran 2021

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın belediye bütçesi ve vatandaşlardan toplanan bağışlarla, Borazanlar Mahallesi'ne, yapım aşamasında bir çok kez gündeme gelerek kendinden söz ettirin cami projesinin ihalesi gerçekleşti. Ancak ihale şartnamesi ve proje incelendiğinde garip bir durum ortaya çıktı.

Nedir bu gariplikler?

Belediyeye yakın çevrelerden edinilen bilgilere göre; Belediye tarafından Borazanlarda yapılacak olana caminin ihalede,  mimari projesi paylaşılmıştı. Fakat yapılması planlanan caminin büyük çoğunluğunu kapsayan camların ihalenin dışında tutulduğu iddia edilerek ihale şartnamesinde bununla ilgili teknik şartname detaylarının atlandığı saptandı. Sonuç olarak, projede büyük çoğunluğu camlardan oluşan caminin cam imalat kısmı ihale dışı bırakılmış oldu.

'4734' sayılı kamu ihale kanununa göre; Yapılan açık ihale usulünde proje esastır. "Bu durumda çıkılan ihaleye göre; işi alan müteahhit caminin camlarını takmakla yükümlü" ancak projede mahal listesinde ve teknik şartnamede camların detaylı bilgisi bulunmuyor. Özetle  cami inşaatının yapılacak camların ne olacağı muallakta kaldı.

Oysa ki; caminin tanıtım görsellerinde ve Başkan Özcan’ın sunum projesinde en önemli detay camlar idi. Projenin en önemli detayı olan camların sıradan cam yerine dış etkenlere karşı dayanıklı, özel imalat edilen bir cam olması gerekiryor.

Yapılan bu istatistiklerin ardından  düşünüldüğünde proje ve eklerinde bu özelliklerin belirtilmemiş olması caminin yapılacağı ancak camlarının müteahhit tarafından takılmayacağını gösteriyor. İlerleyen  günlerde bu cam konusu kamuoyunun gündemini meşgul edecek gibi...

Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın projeye bu kadar önem verip projenin en can alıcı noktası olan camları ihale kapsamı dışında tutması vatandaşların CHP’li belediyenin Türkiye’de ilk defa açık hava camisimi yapacak yorumuna neden olacak gibi görünüyor.

Bu belirsizliklerle ilgili yakın zamanda vatandaşa bilgilendirme yapılacak mı merak konusu…

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

1 yorum yapılmış

  • Tekin 2 Haziran 2021 - 21:06
    Olur böyle vakalar
BOLU MEYDAN GECE POSTASI 14 HAZİRAN 2021
ESKİ VE YENİ BAŞKANIN ALTYAPI ÇATIŞMASI
ARAÇ MOTORA ÇARPTI
O FORVETLE ANLAŞMA KAPIDA!
AŞI SERTİFİKASI DEVREYE GİRİYOR!
BOLU'DA HANGİ MARKET DAHA UCUZ?
2021 EMEKLİ MAAŞI ZAMMI ORANI NE KADAR?
KOCA MÜJDEYİ VERDİ! BUGÜN BAŞLIYOR
KÜÇÜK ÇOCUĞA MOTORLA ÇARPTILAR
YÜNLÜOĞLU VE SOYGÜR AİLELERİNİN ACI GÜNÜ