'BOLU'YU TURİZMİN KALBİ YAPACAĞIZ'

'BOLU'YU TURİZMİN KALBİ YAPACAĞIZ'
10 Haziran 2021

Bolu Belediyesi turizm komisyonu, kentte turizm kaynaklı bir ekonominin geliştirilmesi için proje üretiyor.

Toplumun sosyo kültürel, yapısını yansıtan sokakları gezmek, mimari yapıları görmek, tarihten izler taşıyan müzeleri ziyaret etmek, yerel halkın yaşantısı ve gelenekleri hakkında bilgiler edinmek, tiyatro, konser, gösteri gibi aktivitelere katılmak, eğlence merkezlerine gitmek, alışveriş yapmak, uluslararası spor müsabakalarını takip etmek gibi çok çeşitli amaçlarla kentler ziyaret edilebilmektedirler. Ziyaretçilerin kentte kaldıkları süre boyunca yeme içme, konaklama, alışveriş ve çeşitli aktiviteler için yaptıkları harcamalar da kent ekonomisine katkı sağlar. Bolu Belediyesi Turizm Komisyonunun amacı da Bolu’nun sahip olduğu fırsatlarının ve karşı karşıya kaldığı tehditlerin tespit edilerek kentin turizm potansiyelini ortaya çıkartıp, ilimize gelen ziyaretçi sayısını artırmak, nitelikli hale getirmek, ve Bolu’nun ülke çapındaki olumlu algısını güçlendirmek ve turizmin 12 aya yayılmasını sağlamak.

İşte komisyonun Bolu’nun turizmini geliştirebilmek adına gerçekleştireceği projeler…

Claudiopolis  Evi (Hisar Tepesi Girişi) Roma dönemine ait Bolu da ki eserlerin 3 boyutlu modellerinin sergileneceği ve sunumlarının yapılacağı eğitsel  sergi alanı.

Karavan Parkı ve Drone Eğitim Merkezi. Son yıllarda  ciddi bir ivme kazanan karavan turizm için kent merkezine yakın bir alanda birinci sınıf bir altyapıya sahip bir karavan parkının inşası. Her geçen gün kullanım alanı  genişleyen Dronların kullanımı ve eğitiminin yapılacağı uluslararası standartlarda eğitim merkezi.

Gastronomi Evii ve Butik Otel. Bolunun en büyük eksikliklerinden bir tanesi olan Bolu ait yöresel yemeklerin yapılıp tanıtılacağı, bu yemeklerin gelecek kuşaklara aktarılması adına eğitimlerinin verileceği bir kompleksin Bolu’ya kazandırılması. (Sn. Burhan Çelik’le sahip olduğu bina için görüşmeler yapılmakta)

 İmaret Meydanı  Katlı otoparkın kaldırılmasıyla tarihi dokunun ve tarihi dokuyla uyum gösterecek  çevre binaların giydirmelerinin yapılması. Bolu Beyin’e ait mezarın ortaya çıkarılması ve turizme kazandırılması.

Festival (Mantar) Kanlıca Mantarı döneminde Bolu ’yöresine ait doğal mantarların ve Köroğlu Kooperatifi tarafından üretilen kültür mantarlarının  ana konu olduğu kültür ve gastronomi festivalinin ilimize kazandırılması.

Bolu Maratonu ve Bolu Bisiklet Turu. Başlangıç olarak bölgesel ve ulusal boyutta  hedef olarak uluslarasın boyutta taşınacak bir spor ve turizm organizasyonun yapılması.

Nilüfer Parklarının çoğaltılması. Kent genelindeki parklarda  yapılacak botanik havuzların yaygınlaştırılmasıyla Bolu’da çekim gücü ve farklılık yaratacak bir konseptin oluşturulması. Bolu Nilüfer Bahçeleri adı altında  kent turizmine kazandırılması

 Antika Pazarı. Bölgesel olarak kentimiz ve çevre yerleşim birimlerinde faaliyet gösteren antikacıların katılacağı bir organizasyon.  (Çeşitli sanat dallarında faaliyet gösteren sanatçıların eserlerini sergileyebileceği, 2. El eşyalarında alım satımın yapılacağı bir bit pazarı ve yöresel ürünlerinde tanıtımı ve satışları da yapılarak desteklenebilir)

Kültür Müdürlüğü’nde depoda duran Mozaiklerin  şehir merkezine taşınması ve kitlelerle buluşması. Mozaiklerin vilayet önünde ve İmarethane meydanında zemine  cam platformların altında gömülmesi.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
BU HABER KADINLARA
YARARINDAN ÇOK ZARARI VAR!
EKMEĞE REKOR ZAM!
BAKAN MÜJDEYİ VERDİ
SGK'LI ÇALIŞANLARA MÜJDE! AŞI SIRASI ONLARDA
VEFAT EDENLER 15 HAZİRAN 2021
BOLU MEYDAN GECE POSTASI 14 HAZİRAN 2021
ESKİ VE YENİ BAŞKANIN ALTYAPI ÇATIŞMASI
ARAÇ MOTORA ÇARPTI
O FORVETLE ANLAŞMA KAPIDA!