BOLU'DA 5 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ!

İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği Meclisi(İSİG) Kasım ayında en az 294 işçinin hayatını kaybettiği, yılın ilk on bir ayında ise 2 bin 32 işçinin öldüğünü belirlendi.

BOLU'DA 5 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ!
9 Aralık 2020

İSİG'in yayımladığı rapora göre Türkiye'de sadece Kasım ayında en az 294 işçi hayatını kaybetti. 2020 yılının ilk on bir ayında ise 2 bin 32 işçinin hayatını kaybettiği belirlendi.

İSİG’in raporuna göre en fazla ölüm nedeni sırasıyla Covid-19, yüksekten düşme, trafik/servis kazası, ezilme/göçük, kalp krizi, zehirlenme/boğulma, elektrik çarpması ve şiddet oldu.

EN ÇOK ÖLÜM İSTANBUL'DA

34 ölüm İstanbul’da; 14 ölüm Ankara’da; 13 ölüm Bursa’da; 10 ölüm Adana’da; 9’ar ölüm Aydın ve Kocaeli’de; 7’şer ölüm Denizli, Gaziantep, Muğla ve Sakarya’da; 6’şar ölüm Antalya, Balıkesir, Diyarbakır, İzmir, Kahramaraş, Mardin, Mersin, Samsun ve Şanlıurfa’da gerçekleşti.

BOLU'DA 5 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

5 işçinin hayatını kaybettiği şehirler, Bolu, Erzurum, Konya, Malatya ve Sivas’ta; 4’er ölüm Afyon, Çorum, Hakkari, Isparta, Kayseri, Kütahya, Manisa ve Zonguldak’ta; 3’er ölüm Çankırı, Edirne, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, Kırklareli, Ordu ve Irak’ta; 2’şer ölüm Aksaray, Artvin, Batman, Bilecik, Burdur, Elazığ, Erzincan, Karabük, Nevşehir, Osmaniye, Uşak ve Van’da; 1’er ölüm Adıyaman, Bartın, Bingöl, Düzce, Giresun, Hakkari, Iğdır, Karaman, Kırıkkale, Kilis, Niğde, Rize, Siirt, Sinop, Şırnak, Tokat, Trabzon ve İsrail’de meydana geldi.

11 AYDA 2 BİN 32 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Raporda öne çıkan veriler şöyle:

• "294 emekçinin 248’i ücretli (işçi ve memur), 46’sı kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.

ÖLENLERİN 21'İ KADIN 273'Ü ERKEK

• Ölenlerin 21’i kadın, 273’ü erkek. Kadın işçi cinayetleri tarım, ticaret/büro, metal, sağlık, konaklama ve belediye işkollarında gerçekleşti.

3 ÇOCUK İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

• Üç çocuk işçi hayatını kaybetti. Çocuk işçi cinayetleri tarım, kimya ve konaklama işkolunda gerçekleşti.

• 51 yaş ve üstünde ise çalışırken hayatını kaybeden 141 emekçi bulunuyor: Çiftçi ve esnaflar ile tarım, gıda, maden, tekstil, ağaç, iletişim, ticaret/büro/eğitim, metal, inşaat, taşımacılık, gemi/tersane, sağlık, güvenlik ve belediye işçileri.

 4 göçmen/mülteci işçi hayatını kaybetti: 2’si Suriyeli, 1’i Özbekistanlı, 1’i Ukraynalı.

• Ölen işçilerin 23’ü sendikalı. Sendikalı işçiler iletişim, eğitim, metal, sağlık, güvenlik ve belediye işkollarında çalışıyordu.

• Ölümler en çok sağlık, ticaret/büro/eğitim, tarım, inşaat, belediye, taşımacılık, metal, güvenlik, enerji, gıda, tersane ve konaklama işkollarında gerçekleşti.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
İZZET BABAYI SEVENLERİ UNUTMADI
BOLU'NUN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRMESİ PLANLANAN PROJEDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
PENCEREDEN DÜŞEN KADIN AĞIR YARALANDI
ALADAĞ'DA ÜRETİM TATBİKATI
MİLYONLARCA ÇALIŞAN VE EMEKLİYİ YAKINDAN İLGİLENDİREN KARAR
2021 MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN?
İZZET BAYSAL KÜLTÜR MERKEZİ YAPILACAK
MUHTAR HAYATINI KAYBETTİ
DOLARDA ŞAŞIRTAN DÜŞÜŞ
UYUŞTURUCU MADDEYLE YAKALANDI: 1 GÖZALTI